چگونه جوش های سر سیاه خود را درمان کنیم؟

چیزی که ما به عنوان جوش های سر سیاه می شناسیم در واقع یکی از انواع آکنه است که از شایع ترین مشکلات پوستی است و  برای درمان آن هم باید به متخصص پوست مراجعه کرد.  باید دقت داشته باشید جوش های سر سیاه با جوش های سر سفید فرق می کنند، پس برای درمان آن ها هم باید متفاوت از هم عمل کرد. جوش‌های سرسیاه به علت وجود  فولیکول‌هایی ایجاد می شوند که منافذ آن ها بیش از حد باز است. این منافذ که  با چربی‌ها و سلول‌های مرده پوست پر شده اند نتیجه ی یک  واکنش شیمیایی به اکسیده شدن ملانین هستند. اگرچه راه درمان این جوش ها کمی سخت تر از جوش های سر سفید است اما جای نگرانی نیست چرا که راه های زیادی برای درمان این جوش ها وجود دارد.  در این مقاله به اینکه چگونه جوش های سر سیاه خود را درمان کنیم، خواهیم پرداخت.

جوش های سرسیاه

جوش های سرسیاه

برای درمان جوش های سر سیاه باید پشتکار و دوام داشته باشید. چرا که آکنه ها یک شبه از بین نخواهند رفت. اگر چه  رعایت بهداشت صورت و تغذیه بسیار موثر است اما تنها دلایل به وجود آمدن این جوش ها نیست، دلایل بسیار دیگری وجود دارد که باید در مرحله اول تا حد ممکن از آن ها آگاه شوید.

عمده‌ترین دلایلی که باعث ایجاد  جوش‌های سرسیاه، می شود؛ چربی پوست و منافذ باز آن است.  اگر چه به طور کامل نمی توان چربی پوست را از بین برد ولی می توان تا حد زیادی آن را کنترل کرد.  چربی پوست را هم می توان از طریق راه های طبیعی و هم از طریق دارو های شیمیایی کنترل کرد.

هیچگاه سعی نکنید جوش های سر سیاه را با دستانتان از بین ببرید زیرا نه تنها موفق به این کار نمی شوید بلکه باکتری ها  را به منافذ پوست خود وارد خواهید کرد و اینگونه وضعیت جوشتان هم وخیم تر می شود. همچنین هیچگاه از ابزار خصوصی که برای خارج کردن جوش های سر سیاه در داروخانه ها به فروش می رسد در خانه استفاده نکنید. چرا که با این روش هم باکتری به منافذ پوستتان نفوذ می کند.

برای شستن صورت خود از شوینده های قوی استفاده نکنید چرا که آسیب زیادی به پوست شما خواهد زد.  این شونده ها باعث می شود پوست شما بیش از حد خشک شود و مجبور شوید از کرم استفاده کنید و این خود باعث به وجود آمدن جوش های سر سیاه می شود. بهترین شونده ها برای صورت شونده های ملایم  مثلا  صابون و شامپوی بچه هستند. بلافاصله پس از شستن صورتتان از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده  کنید و همچنین همیشه به صورتتان کرم ضد آفتاب بزنید زیرا سوختگی باعث تشدید جوش های سر سیاه خواهد شد.

حتمن در روز دو بار صورتتان را بشویید چرا که از اصلی ترین علت های به وجود آمدن  جوش‌های سرسیاه، باکتری‌ها هستند. اگر هم از مواد آرایشی استفاده می کنید حتمن صورت خود را با محلول و کرم خصوص پاک کنید تا مواد آرایشی منافذ پوست شما را نبندد. برای باز شدن منافذ پوست همچنین می توانید از ماسک های طبیعی استفاده کنید.

 

 

امتیاز دهید:
(1 votes, average: 5٫00 out of 5)

یک نظر دهید