میخچه و زگیل و راه های درمان

مراقبت از پوست پا

یکی از مشکلاتی که در پاها ایجاد می شود و آزار دهنده و دردناک نیز می تواند باشد ، ایجاد زگیل و میخچه است. نکته ای که در ابتدا باید به آن توجه داشت این است که این موارد با هم متفاوتند.

زگیل یک ضایعه پوستی است که اصولا در دست ، پا و صورت ایجاد می شود. عامل ایجاد کننده آن ویروسی موسوم به HPV است. این بیماری مسری است اما اصولا افرادی که بیشترین ارتباط فیزیکی با آن ها دارند را مبتلا می سازد ؛ افراد خانواده ، کارکنان یک بخش و استخرها. اما خوشبختانه در اکثر مواقع این بیماری تنها همان بخش از بدن را درگیر می کند.

زیگیل و میخچه و روش های درمان آن

زیگیل و میخچه و روش های درمان آن

انواع زگیل :

  • زگیل هایی که در انتها و کف پا به وجود می آیند.
  • زگلیل هایی که در پشت انگشتان دست و پا و زانو ایجاد می شوند و به آن ها زگیل گنبدی گفته می شود.
  • زگیل های صاف و مسطح که در بیشتر اعضای بدن می توان آن ها را مشاهده نمود و گاهی تعدادشان زیاد است.
  • زگیل هایی به صورت رشته های بلند که به آن زگیل نخی گفته می شود و اصولا بر روی صورت دیده می شود.
  • زگیل زیر ناخنی.

در مورد میخچه باید گفت ، گاهی آن را با پینه اشتباه می گیرند چون از لحاظ ظاهری شبیه هستند اما پینه ها کناره های منظم و دایره ای شکل و هسته مرکزی میخچه را ندارند. اگر با فشار به عارضه درد احساس نمودید بدانید که دچار میخچه شدید. بر خلاف زگیل که در هر جایی از بدن می تواند اتفاق بیفتد ، به دلیل این که عامل ایجاد کننده آن ویروس  است ، شایع ترین محل بروز پینه کف دست و پا و جاهایی از بدن است که تحت فشار و اصطکاک طولانی هستند.

زیگیل و میخچه و روش های درمان آن

زیگیل و میخچه و روش های درمان آن

برای درمان میخچه بهتر است ابتدا عامل فشار را از بین برد. مدل کفش را با نوع مناسب تعویض کرد.

استفاده از سرکه یکی از ساده ترین راه ها برای خشک و درمان کردن این عارضه پوستی است. پنبه آغشته به سرکه را روی میخچه بگذارید و با چسب پارچه ای برای مدت ۳ تا ۴ ساعت ببندید. بعد از آن بگذارید برای ۳۰ دقیقه هوا بخورد. سپس این کار را دوبار تکرار کنید . بعد از گذشت دو هفته با انجام هر روزه این کار شاهد نتیجه دلخواه خود باشید.

به یاد داشته باشید استفاده از اجسام تیز و برنده مانند چاقو و ناخن گیر تنها موجب وارد آمدن آسیب های جدی به پوستتان می شود.

برای رفع زگیل می توانید وسط پیازی را گود کرده و داخل آن نمک آشپزخانه بپاشید و صبر کنید تا آب شود. این مایع را هر صبح و شب بر روی عارضه بمالید تا آن را درمان کند.

استفاده از شیره سفید رنگی که پس از چیدن انجیر از درخت در می آید بر روی میخچه و زگیل و هر صبح و شب نیز با توجه به این مقاله مجله زیبایی کمک کننده خواهد بود.

امتیاز دهید:
(No Ratings Yet)

یک نظر دهید