بهترین نوع شمع موم عسل!

یکی از ویژگی‌های این شمع‌ ، تولید یون‌های منفی در اثر سوختن است. انتشار یون‌های منفی، یون‌های مثبت را که توسط آلودگی‌ها حمل می‌شوند، خنثی کرده، و در نتیجه، غبار، قارچ و بوی نامطبوع را از بین می‌برد و به‌خصوص برای افرادی که آلرژی، آسم و تب یونجه دارند، مفید است. یون‌های خنثی شده در این فرآیند یا به داخل شمع مکیده می‌شوند یا بر روی زمین می‌افتند.

شمع موم عسل: ویژگی‌ها و روش تشخیص

پیش از اختراع لامپ‌، در شب‌های طولانی، شمعْ روشنایی‌بخشِ زندگی ما بوده است. گرمایِ شمع، حسِ عشق و حمایت، و نورِ شمع، حسِ امیدواری را در ما زنده نگه می‌دارد.

موم زنبور، قدیمی‌ترین ماده‌ای‌‌ست‌ که برای ساختن شمع استفاده شده است. شمع‌های مومی را حتی در اهرام مصر نیز یافته‌اند. موم را زنبور‌ها برای ساختن سلول‌های شانه استفاده می‌‌کنند و یکی از محصولات جانبی زنبور عسل به حساب می‌آید.

در ادامه شما را با بهترین نوع شمع موم عسل آشنا می کنیم و همچنین بهترین سایت برای خرید شمع مومی را معرفی می کنیم.

 


موم عسل طبیعی

زنبورهای کارگر با خوردن عسل، از هشت غده‌ای که در ناحیه‌ی شکمی دارند، موم را ترشح می‌کنند. موم در ابتدا شفاف است اما پس از جویده‌شدن و ترکیب با گرده، مات‌ و تیره می‌شود. گیاهان و ترکیباتی که زنبور به کندو می‌آورد بر غدد مومی و کیفیتِ موم اثرگذار هستند. مومِ زنبور آمیزه‌ای از اسید‌هایِ چربِ زنجیر بلند و انواع مختلفی از ۲۸۴ ترکیب است.

پیش از تبدیل موم به شمع آن را صاف می‌کنند تا موادِ خرده‌ی اضافی، مثل گرد و خاک و پیله‌های لارو و شفیره، از آن گرفته شود. خالص‌سازیِ موم اهمیت دارد چون بالاترین کیفیت و پایدارترین محصول را موجب می‌شود.


شمع‌های مومی زنبور عسل

شمع موم زنبور، به دلیل ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی که دارد، سالم‌ترین نوعِ‌ شمع‌ محسوب می‌شود.

یکی از ویژگی‌های این شمع‌ موم زنبور عسل ، تولید یون‌های منفی در اثر سوختن است. انتشار یون‌های منفی، یون‌های مثبت را که توسط آلودگی‌ها حمل می‌شوند، خنثی کرده، و در نتیجه، غبار، قارچ و بوی نامطبوع را از بین می‌برد و به‌خصوص برای افرادی که آلرژی، آسم و تب یونجه دارند، مفید است. یون‌های خنثی شده در این فرآیند یا به داخل شمع مکیده می‌شوند یا بر روی زمین می‌افتند.

از سوی دیگر، شعله‌ی شمع‌ عسل در طیفِ نوریِ خورشید قرار گرفته و روشن‌تر از سایر شمع‌ها می‌سوزد. این شعله، در مقایسه، دوده‌‌ی کمتری ایجاد می‌کند و نگریستن به آن پیش از خواب، خاصیت درمانی داشته و چشمان‌تان را آرام می‌کند؛ این امر به‌ویژه برای کسانی سودمند است که مدت زمان زیادی را در برابر نورِ آبیِ صفحه‌هایِ نمایشِ الکترونیکی می‌گذرانند.

به‌دلیل استفاده از عسل در ساختِ موم، شمع‌هایی که از موم زنبورساخته شده‌اند، غالباً خوش رایحه هستند. حس بویایی از مهم‌ترین حواس انسان به شمار می‌آید و استشمامِ یک رایحه‌ی خوب می‌تواند به‌سرعت حال‌و‌هوایِ شما و محیطی که در آن قرار دارید را دگرگون کند.

شمع‌های مومی، همچنین، به‌دلیل نقطه‌ی ذوب بالایی که دارند، ۲ تا ۵ برابر آهسته‌تر سوخته و شعله‌ی طولانی‌تری فراهم می‌آورند.

 


تشخیص موم زنبور عسل واقعی

کنترل دقیقِ کیفیتِ موم زنبور به تجربه و دانش تخصصی نیازمند است. اما راه‌هایی نیز مطرح شده است که می‌تواند در تشخیص طبیعی‌‌بودن موم زنبور به ما کمک کند. به‌طور‌ کلی، ناخالص‌بودنِ موم زنبور را می‌توان تشخیص داد، اما تشخیصِ اینکه ناخالصی به چه میزان و با چه مواد دیگری‌ بوده است، بسیار دشوار خواهد بود.

موم زنبور کمی نرم‌تر و چسبنده‌تر از پارافین است و رنگِ آن طیفی از سفید تا زرد را در بر می‌گیرد. برخی موم‌ سفیدرنگ را ناخالص‌تر دانسته‌اند، چون احتمالاً در معرض هوا، نور آفتاب و رطوبت قرار گرفته‌ یا با پارافین یا استئارین ترکیب شده است. با این وجود، رنگ موم تعیین‌کننده‌ی کیفیت موم نخواهد بود.

شمعِ‌ طبیعیِ موم، رنگ افزوده ندارد و در پالودن آن از مواد شیمیایی استفاده نشده است. فتیله‌ی این شمع نیز فاقد فلز و از مواد طبیعی، مثل کتان، تهیه شده است.

قیمت یکی از نشانه‌های واضح برای تشخیص کیفیت موم زنبور است. موم‌هایی که قیمت پایینی دارند به احتمال زیاد تقلبی بوده، یا دست‌کم، با مواد مومی دیگر ترکیب شده‌اند. موم‌هایِ ارزانِ موجود در بازار معمولاً با پارافین ترکیب شده‌اند و مقدارِ موم زنبور در آن‌ها بسیار پایین است. بعضی از موم‌های تقلبی هم صد‌در‌صد از پارافین‌ تشکیل شده‌اند. شمع‌هایی که ۱۰۰٪ موم زنبور باشند گران‌قیمت‌‌ هستند، اما چون از کیفیت بالایی برخوردارند، ارزش پولی که خرج‌شان می‌کنید را خواهند داشت.

در هنگام خرید آنلاین شمع، ابتدا تعداد کمی سفارش دهید تا از کیفیتِ شمع‌ها مطمئن شده و سپس به خرید تعداد بیشتر اقدام نمایید.


 

راه های تشخیص موم زنبور عسل:

برای تشخیصِ طبیعی‌بودنِ شمع‌های مومی راه‌های زیر عنوان شده‌ است، با این حال، هیچ‌کدام از این راه‌ها کاملاً قابل تأیید نیستند.

– موم زنبور در دمای اتاق چسبنده است. اگر کمی موم را بین انگشتان خود گرفته و ورز دهید باید چسبنده باشد، اگر موم بین انگشتان شما سر بخورد احتمالاً در آن پارافین وجود دارد، اگر شمع تکه شود هم ممکن است با استئارین ترکیب شده باشد.

– اگر نمونه‌های موم را کیسه‌پز (sous-vide) کنید، در دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد، موم زنبور انعطاف‌پذیر شده اما ذوب نمی‌شود.

– اگر تکه‌های استوانه‌ایِ شمع را از هوا خالی کرده و در ظرف اتانول قرار دهید، تکه شمع‌های موم زنبور در کفِ ظرف غوطه‌ور خواهند شد.

– با استفاده از نور سیاه یا بلک لایت می‌توانید پارافین را تشخیص دهید. در زیر این نور، موم پارافین می‌درخشد ولی موم زنبور عسل نخواهد درخشید.


مقایسه شمع‌ موم زنبور و شمع‌ پارافین

شمع‌ پارافین

به دلیل ارزانی اغلب شمع‌های موجود در بازار شمع‌های پارافینی هستند. به تازگی مشخص شده است که این شمع‌هایِ ارزان‌قیمت برای محیط‌زیست و سلامت انسان مضراتی دارند. شمع‌های‌ پارافینی از موادِ ته‌نشین در فرآیندِ تصفیه نفت خام ساخته می‌شوند. این شمع‌ها، در هنگام سوختن بنزن و تولوئن آزاد می‌کنند، که هر دو کارسینوژن محسوب شده و برای بدن مضرند. چند ساعت سوختنِ شمع‌ پارافینی می‌تواند سطح زیادی از فلزهایِ سنگین در هوا ایجاد کند و حتی ممکن است موجب آسیب به مغز و سیستم اعصاب مرکزی شود. عطر و رنگِ شمع‌هایِ پارافینی نیز از طریقِ افزودنی‌هایِ مصنوعی ایجاد می‌شود. دود سیاه رنگ شمع‌های پارافینی بر دیوار، سقف، پرده و مبلمان می‌ماند. در آخر، منبعِ پارافین، پترولیوم یا نفت‌خام است که تجدید‌ناپذیر محسوب می‌شود.

شمع موم زنبور

شمع موم زنبور در زمانِ سوختن مواد سمی آزاد نمی‌کند، بلکه با رهاسازیِ یون‌هایِ منفی، یون‌هایِ مثبتِ ایجاد شده توسط ماکروویو، وای‌فای، و بخاری‌ها را خنثی می‌کند.موم زنبور آهسته‌تر از شمع‌های پارافینی می‌سوزد و مثل شمع‌های پارافینی چکه نمی‌کند. مومِ عسل چون با حرارتِ بیشتر نسبت به موم‌های پارافینی می‌سوزد، دوده‌ی کم‌تری نیز پراکنده خواهد کرد. شمع موم زنبور، به فرآوری شیمیایی، و افزودنِ نگهدارنده‌‌ها یا تثبیت‌کننده‌هایِ فرابنفش نیازی ندارد. شمع مومی تمیز و آرام می‌سوزد و رایحه‌ی ملایم عسل دارد. این شمع از کندو‌های زنبور عسل به دست می‌آید و تجدید‌پذیر محسوب می‌شود.

امتیاز دهید:
(No Ratings Yet)

یک نظر دهید